entertainment schedule

Coconino County Fair has live entertainment, 4-H youth and livestock shows, and much more! 

We are still finalizing the 2018 Program. Below is the schedule to date. 

 
 

Friday - August 31

  Sgt. Pepper's Lonely Bluegrass Band

Sgt. Pepper's Lonely Bluegrass Band

Main Stage

1:00 p.m. - Killer Wail

2:30 p.m. - Mike Reeves Band

4:00 p.m. - The Reckless Band

5:15 p.m. - Big Willie and the Polka Meisters

6:30 p.m. - WEEZUS, An Irreverent Tribute to Weezer

8:00 p.m. - Sgt. Pepper's Lonely Bluegrass Band

Variety Stage

12:00 p.m. - Contests with Steve

1:00 p.m. - Bob at Large

2:00 p.m. - The Perceptives

3:00 p.m. - Shawn Eric, Magician

4:00 p.m. - Bob at Large

5:00 p.m. - The Perceptives

6:00 p.m. - Shawn Eric, Magician

7:00 p.m. - Bob at Large

8:00 p.m. - The Perceptives

4-H

8:00 a.m. - Floriculture (Floriculture Bldg.)

9:00 a.m. - Jr. Rabbits & Cavies Showmanship (Small Stock Show Area)

10:00 a.m. - Jr. Swine Market Conformation (Livestock Show Ring)

1:00 p.m. - Jr. Poultry Showmanship & Conformation (Small Stock Poultry Bldg.)

1:30 p.m. - Jr. Beef Showmanship & Conformation (Livestock Show Ring)

4:00 p.m. - Jr. Goat Market Goat Show (Livestock Show Ring)

5:00 p.m. - Jr. Llama Showmanship (Livestock Show Ring)

6:30 p.m. - Jr. Sheep & Wool Market & Showmanship (Livestock Show Ring)

7:30 p.m. - Jr. Sheep & Wool Breeding Sheep (Livestock Show Ring)

7:30 p.m. - Jr. Beef Breeding Cattle Show (Livestock Show Ring)

7:30 p.m. - Jr. Goat Breeding Showmanship & Conformation (Small Stock Show Area)

Enjoy the Strolling Acts around the Fair!

Steve's Fun Balloons; April Gallegos Balloon Animals; Shawn Eric, Magician; Rollo

Workshops and Demonstrations

Clubworks Building

10 a.m. to 2 p.m. - Underwater Robots demonstration

1 to 3 p.m. - 4-H STEM Activities

Gems & Minerals Building

Throughout the day - Lapidary and Silversmithing demonstrations

Kids for Conservation Tent

10 a.m. - Noon - Water is Life activity

Noon-2 p.m. - Water is Life activity

2-4 p.m. - Adaptation Artistry activity

 

Saturday - September 1

Main Stage

10:30 a.m. - Flagstaff Community Band

12:00 p.m. - Ballet Folklorico de Colores

1:00 p.m. - Northern Arizona Got Talent Winners

1:20 p.m. - SolOverLuna

2:30 p.m. - Big Willlie and the Polka Meisters

3:45 p.m. - The Workingman's Band

5:00 p.m. - The Magnificent Day Drinkers

6:30 p.m. - SolOverLuna

8:00 p.m. - Winger

Variety Stage

11:00 a.m. - Bob at Large

12:00 p.m. - Contests with Steve

1:00 p.m. - The Perceptives

2:30 p.m. - Bob at Large

3:30 p.m. - Shawn Eric, Magician

4:30 p.m. - The Perceptives

6:00 p.m. - Bob at Large

7:00 p.m. - The Perceptives

8:00 p.m. - Shawn Eric, Magician

4-H

9:00 a.m. - Jr. Swine Swine Showmanship (Livestock Show Ring)

2:00 p.m. - Northern Arizona Junior Livestock Auction 

 

Enjoy the Strolling Acts around the Fair!

Steve's Fun Balloons; April Gallegos Balloon Animals; Shawn Eric, Magician; Dune Sea Garrison (Star Wars); RolloCam Jam the Magic Man

Workshops and Demonstrations

Clubworks Building

10 a.m. to 2 p.m. - Underwater Robots activity

1 to 3 p.m. - 4-H STEM Activities

Gems & Minerals Building

Throughout the day - Lapidary and Silversmithing demonstrations

Home Economics Building

10 a.m. - Holey Jeans to Green Bag demonstration (How to turn old jeans into a useful green bag or shopping tote.)

1 p.m. - Cell Phone and ID Carrier demonstration (How to make a cell phone carrier you can wear so your cell phone is always at hand. Pattern available.)

1 p.m. - Knitting and Crocheting demonstration by Liz Burke

Llama Building

Throughout the day - Fiber and Spinning demonstrations

Kids for Conservation Tent

10 a.m. - Noon - Pine Cone Bird Feeders activity

Noon-2 p.m. - Recycling Fun for Everyone activity

2-4 p.m. - Build a Birds Nest activity

4-6 p.m. - Fire in Ponderosa Pine Ecosystems activity

 

Sunday - September 2

 Los Caminantes

Los Caminantes

Main Stage

10:30 a.m. - Flagstaff Dancin' Grannies

11:45 a.m. - SolOverLuna

1:00 p.m. - Rhythm Edition

2:15 p.m. - Mike Reeves Band

3:30 p.m. - SolOverLuna

4:45 p.m. - Rhythm Edition

6:15 p.m. - Opening Latin Band

8:00 p.m. - Los Internaccionales Caminantes De Humberto Navarro

variety Stage

12:00 p.m. - Contests with Steve

1:00 p.m. - The Perceptives

2:30 p.m. - Bob at Large

3:30 p.m. -  Shawn Eric, Magician

4:30 p.m. - The Perceptives

6:00 p.m. - Bob at Large

7:00 p.m. - The Perceptives

8:00 p.m. - Shawn Eric, Magician

4-H

10:00 a.m. - Jr. Goat Pet, Pack & Dairy Goat Show (Livestock Show Ring)

1:00 p.m. - 4-H Team Grooming (Livestock Show Ring)

3:00 p.m. - Round Robin Showmanship Small & Large Livestock (Livestock Show Ring)

6:00 p.m. - Jr. Llama Llama Costume Show (Livestock Show Ring) 

Enjoy the Strolling Acts around the Fair!

Steve's Fun Balloon; April Gallegos Balloon Animals; Shawn Eric, Magician; RolloCam Jam the Magic Man

Workshops and Demonstrations

Clubworks Building

10 a.m. to 2 p.m. - Underwater Robots demonstration

1 to 3 p.m. - 4-H STEM Activities

Gems & Minerals Building

Throughout the day - Lapidary and Silversmithing demonstrations

Home Economics Building

1 p.m. - Herbal Vinegar and Cooking Oil demonstration (How to make and preserve savory oils and vinegars with herbs.)

Llama Building

Throughout the day - Fiber and Spinning demonstrations

Kids for Conservation Tent

10 a.m. - Noon - Fire in Ponderosa Pine Ecosystems activity

Noon-2 p.m. - The Cosmic Cart activity

2-4 p.m. - Make a Butterfly activity

4-6 p.m. - Build a Volcano activity

 

Monday - September 3

 Nolan McKelvey Band

Nolan McKelvey Band

MAIN STAGE

11:00 a.m. - FNU LNU

12:30 p.m. - FoxyKoshka

2:00 p.m. - Nolan McKelvey Band

variety Stage

11:00 a.m. - Bob at Large

11:45 a.m. - The Perceptives

12:45 p.m. - Shawn Eric, Magician

1:30 p.m. - Bob at Large

2:30 p.m. - The Perceptives

4-H

10:00 a.m. - Jr. Llama Obstacle Show (Livestock Show Ring)

12:30 p.m. - Jr. Fair Awards (Livestock Show Ring)

 

Enjoy the Strolling Acts around the Fair!

Steve's Fun Balloons and Shawn Eric, Magician

Workshops and Demonstrations

Clubworks Building

10 a.m. to 2 p.m. - Underwater Robots demonstration

1 to 3 p.m. - 4-H STEM Activities

Gems & Minerals Building

Throughout the day - Lapidary and Silversmithing demonstrations

Home Economics Building

10 a.m. - Noon, and 1 - 3 p.m. - Spinning demonstrations

Kids for Conservation Tent

10 a.m. - Noon - Build a Volcano activity

Noon-2 p.m. - Tie a Fly activity

2-4 p.m. - Pine Cone Bird Feeders activity